Wszystko co musisz wiedzieć o cegle

Wszystko co musisz wiedzieć o cegle

Cegłą nazywamy materiał budowlany najczęściej przyjmujący kształt prostopadłościanu. Czasami zdarzają się cegły o innych kształtach, jak na przykład klin, wycinek pierścieniowy lub kształtka.

Takie formy są jednak bardzo rzadkie w dzisiejszych czasach. Wykorzystywano je dawniej, kiedy cegła prostopadłościenna nie była jeszcze tak rozpowszechniona.

Cegły formować można z bardzo różnych materiałów. Mogą to być zarówno glina, jak i wapno, piasek, czy cement. Niekiedy wykorzystuje się również surowce mineralne innego rodzaju. Wykorzystany surowiec determinuje właściwości cegły takie, jak wytrzymałość mechaniczna, czy odporność na wpływy atmosferyczne. Uzyskuje się je przez suszenie, wypalanie, albo naparzanie parą wodną. Za pomocą cegieł wznosić można ściany, mury, filary i słupy. Niekiedy cegła budowlana wchodzi także w skład fundamentów i fundamentowych ścian.

Czasami cegły służą jako wypełnienie stropu. Mamy wówczas do czynienia z tak zwanym stropem Kleina. Taki strop składa się przede wszystkim z belek stalowych, które są najczęściej dwuteowe. W jego skład wchodzą również płyty umieszczone pomiędzy belkami.
Istnieją różne rodzaje cegieł budowlanych. Jednym z najczęściej wykorzystywanych jest tak zwana cegła suszona. Używa się jej najczęściej w rejonach świata charakteryzujących się bardzo gorącym klimatem. Cegły takie suszy się na słońcu i nie musi być dodatkowo wypalana.

Cegły suszone rozpowszechniły się szczególnie w tych rejonach świata, w których nie było wystarczającej ilości drewna. Otrzymywano je początkowo z gliny i błota, które mieszano z trawą, czy słomą. Kształtowano tę masę następnie na prostopadłościan i pozostawiano do wysuszenia w promieniach słonecznych.

Innym istotnym rodzajem cegły jest cegła ceramiczna. Jest ona otrzymywana z różnego rodzaju glin, a czasami także innych skał. Dodaje się także takie pomocnicze surowce, jak chociażby piasek kwarcowy. Cegły ceramiczne doskonale sprawdzają się jako cegły elewacyjne przez swą wytrzymałość na wysokie temperatury. Poszukujesz cegieł elewacyjnych? Koniecznie sprawdź ofertę firmy Lode na stronie http://lode.pl/pl/produkty

One thought on “Wszystko co musisz wiedzieć o cegle

Dodaj komentarz