Rodzaje blach dachowych

Rodzaje blach dachowych

Myślisz o położeniu na dach pokrycia z blachy? Zastanawiasz się, które z nich jest najlepsze? Dobrze trafiłeś. W tym tekście opiszemy rodzaje blach dachowych i podpowiemy, która z nich jest najlepsza w zależności o rodzaju poszycia i stylu Twojego domu.

Rodzaje blach dachowym

Najpopularniejsza blacha na dach to blachodachówka modułowa albo w arkuszach i blacha trapezowa. Ta ostatnia zazwyczaj kojarzy się z zadaszeniem na budynkach gospodarczych lub obiektach przemysłowych. Mimo wszystko, coraz częściej pojawia się również na domach jednorodzinnych. Każde zadaszenie wykonane z blachy jest trwałe, ekonomiczne i bardzo łatwe w utrzymaniu. Z tego powodu w ostatnim czasie cieszy się sporą popularnością.

Blachodachówka modułowa

Jako pierwszą opiszemy blachodachówkę, którą można kupić w formie modułów. Dostępna jest także w arkuszach, ale w tym tekście zajmiemy się poszyciem dedykowanym na domy. Blachodachówka ocynkowana, jest zabezpieczona specjalistyczną powłoką ochronną, która ma za zadanie chronić materiał przed rdzą i uszkodzeniami. Nie jest podatna na zarysowania, odkształcenia lub inne usterki.

Blachodachówkę dzieli się na kilka rodzajów. Najpopularniejsza to ta standardowa. Zakładana na domach i lokalach użyteczności publicznej. Kolejna, najczęściej wykorzystywana w przypadku starych domów to blachodachówka karpiówka. Jej styl przypomina rustykalne, zabytkowe poszycia dachowe.

Blacha trapezowa

Kolejne znane i ekonomiczne zadaszenie, czyli blacha trapezowa, którą produkuje się w postaci arkuszy. Blacha nadaje się na domy, budynki przemysłowe oraz gospodarcze. Jest mniej estetyczna od blachodachówki, ale za to o wiele tańsza. Jeżeli zaś chodzi o jej cenę, można się miło zaskoczyć. Jest ona pozytywnie nieadekwatna do jakości.

Blachodachówka czy blacha trapezowa?

Ostateczny wybór pokrycia z blachy zależy od wielu czynników. Między innymi od stylu naszego budynku kątów nachylenia połaci dachowych, konstrukcji więźby i gustu. Jeśli zdecydujemy się na blachodachówkę, zagwarantujemy sobie dach do złudzenia przypominający dachówki ceramiczne. Kiedy z kolei nasz wybór padnie na blachę trapezową, możemy liczyć na trwałe i tanie zadaszenie.

Dodaj komentarz