Wybieramy kocioł grzewczy do naszego domu – poradnik

Wybieramy kocioł grzewczy do naszego domu – poradnik

house-768667_640

Budowa domu jednorodzinnego to ogromna inwestycja. Już w fazie projektu powinniśmy pamiętać o kwestiach, takich jak dobra izolacja akustyczna oraz termiczna, zabezpieczenie przed wilgocią, zmniejszenie ryzyka pożaru czy instalacja różnego rodzaju alarmów i czujników. Rynek budowlany stale się rozwija i obecnie mamy do wyboru całe mnóstwo rozwiązań, które w dużym stopniu ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Zaplanowanie i rozmieszczenie wszystkich instalacji jest jednak zadaniem bardziej odpowiedzialnym niż mogłoby się w pierwszej chwili wydawać. Kluczową kwestią podczas budowy oraz wykończenia budynku jest zamontowanie funkcjonalnego systemu ogrzewania.

Ogrzewanie domu jednorodzinnego

W odróżnieniu od mieszkańców bloków, właściciele domów jednorodzinnych muszą sami zatroszczyć się o to, aby w pomieszczeniach użytkowych zawsze panowała optymalna temperatura. W tym celu, muszą oni zakupić kocioł grzewczy. Ten dobrej jakości, powinien spełniać wiele istotnych czynników. Aby dobrać właściwy kocioł, powinniśmy jednak w pierwszej kolejności określić kilka istotnych cech, dotyczących między innymi ogrzewanych pomieszczeń.

Moc grzewcza adekwatna do wymiaru powierzchni użytkowej

Kocioł centralnego ogrzewania musi spełniać nasze zapotrzebowania. Najpierw należy określić moc kotła, jaka będzie potrzebna do ogrzewania pomieszczeń. Jest ona zależna od rozmiarów ogrzewanej powierzchni. Jeśli wysokość naszych pomieszczeń wynosi 2,60 m, jak w standardowym domu, to przyjmuje się, że na powierzchnię o wymiarze 85m2 potrzeba mocy o wartości 10 kW. Podczas określania wymiarów powierzchni ogrzewanej należy pamiętać, aby nie brać pod uwagę pomieszczeń takich jak ganek, piwnica czy garaż gdyż jak wiadomo, nie będą one ogrzewane i uwzględnienie ich w obliczeniach doprowadziłoby do przewymiarowania kotła przez co rzadko będzie on pracował z zalecaną temperaturą.

Kotły z podajnikiem – duży komfort i ekologia

Wybierając kocioł, zwracajmy również uwagę na to, że jego użytkowanie musi wiązać się z komfortem. Dobrze sprawdzają się kotły Buderus z automatycznym podajnikiem. To idealne rozwiązanie dla osób, ceniących sobie wygodę. Kotły tego typu charakteryzują się paleniskiem, które spala porcję paliwa potrzebną do otrzymania odpowiedniej temperatury wody. Automatycznie odbywa się także nadmuch powietrza. Z tego powodu, spaliny, emitowane w trakcie pracy kotła są czyste co równa się z działaniem ekologicznym. Dodatkowym wyposażeniem kotłów z podajnikiem są sterownik, wentylator oraz podajnik paliwa wraz z silnikiem. Jedyne o czym musimy pamiętać, to okresowe napełnianie pojemnika zasypowego paliwem. Kotły z automatycznym podajnikiem paliwa wykorzystuje się również do ogrzewania ciepłej wody użytkowej, także w sezonie letnim.

Działanie ekonomiczne

Pamiętajmy, że budowa domu wymaga poświęcenia ogromnego budżetu, dlatego warto szukać oszczędności na każdym kroku. Z tego powodu, dobrym rozwiązaniem będzie wybór kotłów Buderus, zasilanych na pellet i ekogroszek. Niska cena tego rodzaju paliwa przyczyni się do znacznego spadku kosztów ogrzewania.

Projektując dom, warto kierować się komfortem użytkowania pomieszczeń oraz rozwiązaniami ekonomicznymi. Warto pamiętać, że kotły grzewcze, które początkowo wydają się być drogie, tak naprawdę są słuszną inwestycją gdyż ich użytkowanie będzie generowało o wiele niższe koszty niż w przypadku tańszych kotłów.

Dodaj komentarz