Montaż kosza dachowego – o czym pamiętać?

Montaż kosza dachowego – o czym pamiętać?

W budowie dachu najistotniejsza jest jego szczelność. Na nic zda się estetyka czy szybkie zakończenie prac, jeśli pokrycie będzie przepuszczało wodę i nie chroniło nas przed utratą ciepła z wnętrza domu. Dlatego trzeba zwrócić uwagę na kilka elementów, które sprawią, że dach będzie dobrze pełnił swoją funkcję. Użycie folii czy poprawne przymocowanie materiału do powierzchni to tylko część sukcesu. Równie istotny jest właściwy montaż kosz dachowego.

Czym jest kosz dachowy?

Kosz dachowy to inaczej rynna koszowa, o którą musimy zadbać jeszcze przed rozpoczęciem kładzenia pokrycia. Kosz dachowy należy umieścić w miejscu, gdzie dwie połacie przecinają się ze sobą wklęśle. Jego głównym zadaniem jest odprowadzenie wody – pozostałe rynny na niewiele się zdadzą, jeśli kosz dachowy nie zbierze deszczówki czy śniegu. Odgrywa on także kluczowe znaczenie w kwestii szczelności dachu. Jeśli obróbka nie zostanie poprawnie wykonana, może to doprowadzić do przeciekania i zniszczenia dachu, nawet gdy wierzchnią warstwę stanowi blacha trapezowa.

Kosz dachowy – o czym pamiętać podczas montażu?

Przede wszystkim ważna jest szczelina między dachówkami – im kosz jest dłuższy, tym powinna być szersza. Za wąska szczelina to częsty błąd popełniany przez dekarzy, czego konsekwencją jest z reguły nieszczelny dach. Pamiętajmy także o tym, że rynna potrzebuje odpowiednio przygotowanego podłoża w postaci zagęszczonych łat i folii. 

Kosz dachowy może być wykonany z różnych materiałów; by dobrze wyglądał, najlepiej dobrać go do pokrycia. Jeśli więc na dach powędrowała blachodachówka, to rynna koszowa z blachy sprawdzi się idealnie.

Poprawny montaż kosza dachowego

Kierunek montażu powinien przebiegać od okapu do kalenicy. Najważniejszy jest początek kosza, to od jego właściwego uformowania zależy, czy woda będzie swobodnie spływała z dachu. W przypadku gdy konieczne jest założenie więcej niż jednego kosza, łączymy je przy pomocy taśmy i z zachowaniem ok. 10-centymetrowej zakładki. Dobrym rozwiązaniem będzie także przyklejenie gąbki klinowej między rynną a pokryciem, co dodatkowo uszczelni powierzchnię.

Dodaj komentarz